Full Specifications
Gigabyte Geforce RTX 4070Ti AORUS ELITE 12GB
| Graphics Processing | GeForce RTX™ 4070 Ti |
| Core Clock | 2655 MHz (Reference card: 2610 MHz) |
| CUDA® Cores | 7680 |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit |
| Card Bus | PCI-E 4.0 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=342 W=153 H=70.6 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 16 pin*1 |
| Output | DisplayPort 1.4a *3 HDMI 2.1 *1 |
| Accessories |
1. Quick guide 2. Warranty registration 3. Anti-sag bracket 4. Anti-sag bracket installation guide 5. One 16-pin to three 8-pin power adaptor 6. AORUS Metal sticker |


















































Reviews
There are no reviews yet.