Full Specifications
Gigabyte Geforce RTX 4090 WINDFORCE 24GB
| Graphics Processing | GeForce RTX™ 4090 |
| Core Clock | 2520 MHz |
| CUDA® Cores | 16384 |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit |
| Card Bus | PCI-E 4.0 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=331 W=150 H=70 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connectors | 16 pin*1 |
| Output | DisplayPort 1.4 *3 HDMI 2.1 *1 |
| Accessories |
1. Quick guide 2. VGA holder 3. One 16-pin to four 8-pin power adaptor |




















































Reviews
There are no reviews yet.