Technical Details
AMD Ryzen 7 5800X
| General Specifications | |
| Platform | Boxed Processor |
| Product Family | AMD Ryzen™ Processors |
| Product Line | AMD Ryzen™ 7 Desktop Processors |
| Former Codename | "Vermeer" |
| # of CPU Cores | 8 |
| # of Threads | 16 |
| Max. Boost Clock | Up to 4.7GHz |
| Base Clock | 3.8GHz |
| L2 Cache | 4MB |
| L3 Cache | 32MB |
| Default TDP | 105W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 7nm FinFET |
| Unlocked for Overclocking | Yes |
| CPU Socket | AM4 |
| Thermal Solution (PIB) | Not included |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 90°C |
| Launch Date | 4/4/2022 |
| *OS Support | Windows 11 - 64-Bit Edition |
| Windows 10 - 64-Bit Edition | |
| RHEL x86 64-Bit | |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. | |
| Connectivity | |
| PCI Express® Version | PCIe 4.0 |
| System Memory Type | DDR4 |
| System Memory Specification | Up to 3200MHz |
| Graphics Capabilities | |
| Integrated Graphics | No |
| Graphics Model | Discrete Graphics Card Required |
| Product ID | |
| Product ID Boxed | 100-100000063WOF |
| Product ID Tray | 100-000000063 |
| Key Features | |
| Supported Technologies | AMD "Zen 3" Core Architecture |
| AMD StoreMI Technology | |
| AMD Ryzen™ Master Utility | |
| AMD Ryzen™ VR-Ready Premium | |




























Reviews
There are no reviews yet.